Čl. 1.
POSLOVNIK I SKUPŠTINA
Ovaj poslovnik je u skladu s točkom ___ Statuta Društva za zaštitu životinja i prema ovim točkama odvija se rad Skupštine.
Poslovnik je usvojen na sjednici Upravnog odbora a primjenjiv je samo kao poslovnik za rad Skupštine i u druge svrhe se ne može koristiti.
Poslovnik je osnovni dokument po kojem radi Skupština.
Skupština može biti
Redovna
Izborna
Vanredna skupština
Čl. 2.
REDOVNA SKUPŠTINA
Redovna Skupština je najviši organ upravljanja udrugom koja se sastaje redovno svake godine (uobičajeno do kraja ožujka) a dnevni red obuhvaća sve točke osim izbornih točaka kojima se biraju članovi upravljanja, tijela i organi. Ukoliko se ipak neki član upravnog ili nadzornog odbora mjenja, prije prihvaćanja dnevnog reda treba se navesti ta izmjena i promjeniti u dnevnom redu. Tek po tom prihvaćanju izmjene dnevnog reda, Skupština može biti valjana.
Redovnom Skupštinom rukovodi predsjednik UO a u njegovom odsustvu osoba koju ovlasti predsjednik. Svoj nedolazak Predsjednik ne mora pravdati ako ima svog opunomoćenika koji predsjedava Skupštinom u njegovo ime.
Vodi se zapisnik u koji se zapisuju svi elementi rada ove Skupštine te ovjerava s 2 potpisnika zapisnika i potpisom zapisničara.
Potpis rukovoditelja Skupštine može ali i ne mora biti.
Čl. 3.
IZBORNA SKUPŠTINA
Izborna Skupština se sastaje svake četvrte godine odnosno svaka četvrta redovna skupština je u stvari i izborna Skupština.
Izbornom Skupštinom rukovodi dotadašnji predsjednik dok se ne izabere nova Uprava, po odabiru nove Uprave predsjedava novi Predsjednik udruge i nastavlja normalno rad Skupštine po točkama dnevnog reda.
Izbornoj Skupštini mora prisustvovati predsjednik u odlasku kao i kandidati za predsjednika u dolasku. Nedolaskom predsjednika Skupština ne može raditi valjano pa se odgađa do drugog termina odnosno dok ne dođe predsjednik, najviše 2 puta. Poslije toga, ako predsjednik opet ne dodje, Skupštinu saziva Upravni odbor ili Nadzorni odbor ali kao VANREDNU Skupštinu.
Kandidat za predsjednika Udruge mora unaprijed dostaviti detaljan plan i program rada Upravnom odboru te prijedlog svog tima s kojim će raditi – Upravni odbor. Isti materijal mora biti podijeljen svim prisutnima na Skupštini, najkasnije po ulaska u prostor Skupštine.
Skupština prema točkama dnevnog reda, bira najpovoljnijeg mandatara, skupa s njime i članove upravnog odbora.
Može se dogovoriti da se glasa o prihvaćanju članova UO pojedinačno. U tom slučaju mandatar treba imati u pričuvi još ljudstva za popunu eventualnih „rupa“. Ukoliko se ne da dovoljan broj glasova članova koji mora biti najmanje ¾ članova, mandatar ne dobija povjerenje i tražći se novi.
.
Vodi se zapisnik u koji se zapisuju svi elementi ove Skupštine te ovjerava s 2 potpisnika zapisnika i potpisom zapisničara. Potpis rukovoditelja Skupštine može ali i ne mora biti.
Čl. 4.
VANREDNA SKUPŠTINA
Vanredna Skupština održava se po potrebi, saziva je predsjednik udruge, nadzorni odbor ili Upravni odbor, a ukoliko se za to ukaže potreba.
Vanrednom Skupštinom upravlja sazivač do kraja rada Skupštine.
Vodi se zapisnik u koji se zapisuju svi elementi ove Skupštine te ovjerava s 2 potpisnika zapisnika i potpisom zapisničara. Potpis rukovoditelja Skupštine može ali i ne mora biti.
Čl. 5.
PROCES RADA SKUPŠTINE
Poziv na Skupštinu koji se dostavlja za:
Redovnu Skupštinu najmanje 15 dana prije
Izbornu Skupštinu najmanje 30 dana prije
Vanrednu Skuopštinu najmanje 5 dana prije
a sadržava:
Tko i zašto saziva Skupštinu
Prijedlog dnevnog reda sa svakom točkom posebno naznačenom
Dan, mjesto i vrijeme održavanja Skupštine s kontakt telefonom
Informaciju o satnici odnosno početku i kraju rada Skupštine
Pom otvaranju Skupštine, predsjedavajući pozdravlja prisutne i predlaže radno predsjedništvo koje čini:
Predsjednik udruge
Član udruge
Član udruge
Posebno se bira zapisničar te dva ovjerovitelja zapisnika.
Čl. 6.
VOĐENJE SKUPŠTINE
Skupštinu cjelo vrijeme vodi predsjedavajući Skupštinom (predsjednik UO ili predsjednik NO ako je Skupštinu sazvao NO) po točkama dnevnog reda dajući i oduzimajući riječ članovima koji žele istupati. Ima pravo davati riječ samo u dijelu kojem je to dozvoljeno (u raspravama) a nikako u samom dijelu iznošenja programa.
Član Udruge ne može upadati u riječ nikome a poglavito predsjedavajućem. Po takvom činu predsjedavajući može:
Oduzeti riječ u tome trenutku
Oduzeti riječ i dati mu to pravo u dijelu kojem pripada
Oduzeti riječ i dati mu primjerenu disciplinsku kaznu
Oduzeti riječ i udaljiti ga sa Skupštine
Oduzeti riječ, udaljiti ga sa Skupštine i pokrenuti postupak isključenja iz članstva Udruge.
Čl. 7.
GLASOVANJE
Glasanje se vrši javno - podizanjem ruke ili u slučaju tajnog glasovanja - pisanom porukom koja se ostavlja u glasačkoj kutiji.
U tom slučaju, glasačka kutija se postavlja na radni stol i član jedan po jedan uključujući i rukovoditelje skupštine, zapisničara i ovjerovitelje zapisnika prilaze i ubacuju svoj listić u kutiju.
Po završenom glasovanju, kutija se prazni na predsjedavajućem stolu i javno se prebrojavaju glasovi.
Čl. 8.
ZAPISNIČAR I OVJEROVITELJI ZAPISNIKA
Zapisničar nema pravo uključivanja u razgovor bez obzira na temu kako ne bi gubio koncentraciju na sastavljanje zapisnika. Ukoliko se zapisnik vodi tonski ili video, tada isti zapisničar kontrolira tehniku pazeći da ne dodje do zastoja, ukoliko dodje do zastoja, zapisnik se vodi ručno.
Ovjerovitelji su osobe iz članstva Udruge koji imaju zadatak po završenom zapisniku isti pregledati i svojim potpisom potvrditi njegovu autentičnost, u dovoljnom broju primjeraka. Po stavljanju oba potpisa, zapisnik je valjan.
Čl. 9.
ZAKLJUČENJE SKUPŠTINE
Skupština se zatvara javno objavljući da je zaključen dnevni red potrošen i Skupština prestaje s radom.
Slavonski Brod, 28.11.2008.
Prijedlog POSLOVNIKA O RADU SKUPŠTINE usvaja Upravni odbor na svojoj sjednici a do tada služi kao ogledni radni primjerak
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar